Představte si svět, ve kterém neexistují puchýře a otlačené prsty na nohou.
Do takového světa vede jediná cesta: Přes opravdu zdravé boty.
Přečtěte si tipy z praxe fyzioterapeuta.
Dobrá zpráva na úvod
Opravdu zdravé boty dokážete vybrat i na internetu. Držte se důležitých bodů, které si spolu probereme, a budete mít jasno.
Vždy ale ověřte, že vás výrobce nechá boty vyměnit, kdyby vám nesedly.
U nás v Ahinsa shoes jsme zavedli rychlou výměnu velikosti. Když vám boty nesednou, pošlete je zpátky a my hned odešleme nové. Poštovné platíme my.
Checklist pro výběr bot
Jdete rovnou vybírat? Mrkněte na tento checklist. Pro ty zvědavější z vás dál jednotlivé body rozepíšeme.
Zdravé boty poznáte takto:
- Široká kulatá špička
- Pružné a ohebné ve všech směrech
- Nulový podpatek (nebo co nejnižší)
- Nefixují nohu, dávají svobodu
- Lehké
- Prodyšné
- Tenká podrážka
- Máte před špičkou cca 1 cm prostoru navíc
- Na první obutí sedí, netlačí
Chcete jistotu? Hledejte boty, za kterými stojí odborníci. Ahinsa shoes navrhují přímo fyzioterapeuti.
Zdravé boty mají kulatou špičku
Velká záhada obuvnického světa: Proč je většina bot do špičky, když lidská noha špičku nemá?
Lidská noha není špičatá. Tak proč by měly být vaše boty?
Jestli hledáte boty, které vám sednou na první obutí, zaměřte se i vy na širokou a kulatou špičku. V ní se konečně rozhýbou vaše prsty na nohou. Právě od prstů bychom se měli odrážet a tlumit jimi došlapy, běžné boty nám to ale neumožňují.
Boty od fyzioterapeutů, jako jsou Ahinsa shoes, mají vždy širokou špičku. Zdravé boty s úzkou špičkou neexistují.
Víte, že prsty svým pohybem vytváří tvar příčné klenby? Jestli i vás trápí ploché nohy, naučte se je rozhýbat. Stáhněte si zdarma e-book Spokojené nohy: Nejčastější potíže nohou a jak je řešit.
Zdravé boty jsou pružné a ohebné
Taky vám učarovaly klasické polobotky s tuhou podrážkou? Nám ano, ale držíme se od nich dál. Jsou všechno jenom ne zdravé boty.
Při každém kroku se vaše noha plynule ohýbá. Proto si pohlídejte, že jsou vaše nové boty ohebné ve všech směrech – podélně, napříč, na šířku.
Náš tip: Mrkněte třeba na měkoučké polobotky Ananda. Vyrábíme je z veganské kůže, která se přizpůsobí každému kroku.
Zdravé boty nemají podpatek
Pokud jste čekali, že vám poradíme, jak poznat zdravé lodičky, zklameme vás. Nic takového neexistuje. Jakýkoliv podpatek naklání nohu a s ní celé tělo. Mění vaše postavení a kontakt kloubních ploch. Vaše klouby se nadměrně opotřebovávají a celé tělo je v nepřirozeném napětí.
Proto volte boty s co nejmenším podpatkem, ideálně úplně bez něj.
Potřebujete zdravé boty do společnosti? To neznamená, že musíte své nohy týrat v lodičkách nebo tuhých polobotkách. Podívejte se na zdravé balerínky nebo společenské polobotky.
Podpatek? Ne, díky.
Víte, že podpatek ovlivňuje i váš intimní život? Naklonění těla mění napětí v pánevním dnu, které je pro sexuální prožitky zásadní. Přečtěte si, jak své pánevní dno aktivovat chůzí a jednoduchými cviky. Stáhněte si zdarma e-book Pánevní dno: Probuďte ho od nohou.
Zdravá bota není dlaha
Řada článků vám bude radit: Vyberte boty, které nohu zafixují. Tím byste ale nohám jen uškodili.
Pro co se naše nohy vyvinuly? Pro bosou chůzi. Proto nedává smysl, že by noha ke svému fungování potřebovala tuhou fixující botu.
Ani kotníkové boty nemusí nohu fixovat. Hledejte takové, které jsou pružné a měkké.
Naopak hledejte boty, které dají noze co největší svobodu. Měkké, poddajné, ohebné. Boty od fyzioterapeutů nohy nefixují, naopak podporují přirozený pohyb.
Říká se, že do přírody potřebujete boty, které zafixují kotník. Proč to není pravda? Zkuste se zamyslet, co se stane s nohou, kterou zafixujete do sádry. Nebudete ji používat, proto svaly časem ochabnou. Stejné je to se zafixovaným kotníkem. Svaly kolem něj ochabují a kotník nemůže včas reagovat na výmoly a kameny na cestě. O správných botách do přírody jsme psali v tomto článku.
Zdravé boty jsou lehoučké a prodyšné
Opravdu kvalitní a zdravé boty vaše nohy nezatěžují. Proto se poohlédněte po botě z co nejmenšího množství materiálu.
Čím lehčí, tím lepší. Tyto Ahinsa shoes váží ve velikosti 40 jen 190 g na botu.
Ahinsa shoes například vyrábíme z odolné síťoviny, z konopí a veganské kůže.
Volíme materiály, které dýchají. To sice není důležité pro zdravou chůzi, ale pro zdravé nohy ano. Když nohy zavřete do neprodyšného materiálu, potí se a vlhkost zůstává. Z ní pak vznikají různé kožní potíže, jako jsou plísně. O tom jsme psali v článku 7 + 5 osvědčených tipů, jak se zbavit zápachu bot.
Na polobotky například používáme podšívku CF UltraDry. Ta propouští vzduch k noze a odvádí od ní vlhkost. Dokáže nasát vodu až do 8násobku své hmotnosti.
Zdravé boty vás chrání, ale neizolují od země
Proč lidé začali nosit boty? Aby je chránily před zimou a před ostrými kameny. To by měla bota zvládnout i dnes. Neznamená to ale, že potřebujete tlustou podrážku.
I tenká podrážka vás ochrání.
Vaše chodidla vnímají svět pod sebou. Podávají mozku informace, podle kterých nastavuje napětí ve svalech. Díky tomu dokáže tělo včas reagovat na výmol nebo kámen na cestě.
Proto tlustá podrážka není dobrá volba. Izoluje vaše nohy od země, bere vašim chodidlům informace. Bota vás přitom ochrání i jinak než extra silnou podrážkou. V Ahinsa shoes například přidáváme do bot vrstvu pružného Technogelu a měkkou pěnovou vložku, která tlumí došlapy, a přitom vám nechává svobodu.
Tip pro zmrzlíky: Do zimních bot přidejte tuto zimní vložku. A nepotřebujete tlusté podrážky.
Jsou zdravé boty jen ty barefoot?
Z našich tipů by to mohlo vypadat, že zdravé boty jsou jen ty bosé. To ale není celá pravda.
Ano, barefoot boty jsou zdravé. Musí ale kromě tenké podrážky splňovat i širokou špičku, ohebné materiály a minimální hmotnost.
A ano, i jiné boty mohou být zdravé. Pokud splňují podmínky, které jsme si popsali.
Ahinsa shoes vyrábíme i pro vás, kdo nefandíte barefoot chůzi. Například zdravé tenisky Pura nemají tenkou podrážku, necítíte přes ně každý kamínek. Pořád jsou to ale boty od fyzioterapeutů, které vaše nohy osvobodí.
Zdravé tenisky nemusí být nutně barefoot. Musí ale respektovat tvar vaší nohy.
A co když potřebuji ortopedické boty?
Jestli vám lékař doporučil ortopedické boty, řiďte se jeho doporučením. Naše tipy pro vás nemusí platit.
Zdravé boty, které jsme si popsali v tomto článku, jsou určené pro většinu populace. Jsou ale diagnózy, které vyžadují speciální ortopedickou obuv.
Ale pozor! Jestli máte ortopedické vložky na ploché nohy, počítejte s tím, že jen vložky nestačí. Nejdůležitější je cvičení, které aktivuje klenbu. Naučte se několik jednoduchých cviků s e-bookem Spokojené nohy: Nejčastější potíže nohou a jak je řešit (ke stažení zdarma).
Proč je zdravá obuv tak důležitá?
Protože v těle vše souvisí se vším. A řada potíží začíná právě u nohou.
Ploché nohy. Vbočené palce. Bolavá záda. Většina z nás tyto potíže nezdědila. Že i váš tatínek měl ploché nohy a babička vbočené palce? To často znamená, že už po generace nosíme nevhodné boty.
Naše nohy se vyvinuly pro bosou chůzi. Proto jim nevyhovují úzké, tuhé, svazující boty. Jakmile se nohy přizpůsobují botám, deformují se a nerovnováha se šíří do celého těla.
Proto je tak zásadní vybrat si boty, které vaše nohy nesvazují. Přečtěte si naše e-booky o tom, jaké benefity vám zdravé boty přinesou.
Našli jste zdravé boty. Jak poznáte, že jsou ty správné?
- Velmi dobře zkontrolujte velikost. Přečtěte si, jak nohy správně změřit.
- Nechte si cca 0,5 až 1 cm místa navíc. Noha v teple otéká a ve správné botě se natahuje a smršťuje.
- Nečekejte, že se boty roztáhnou. Ty dobré vám sednou na první dobrou.
- Tlačí? Neberte je. Zdravé boty vás nesmí dřít a mačkat.
Náš tip: Bojíte se kupovat boty online? Přijďte za námi do první pražské prodejny Ahinsa shoes. Rádi vám tam pomůžeme vybrat boty, které vám budou dělat radost.