Co kdybychom vám řekli, že NEMÁTE ploché nohy?

Vaše stopy na pláži vypadají jako oválné rybníčky a mají daleko do otisku zdravé nohy? Snadná diagnóza: Ploché nohy. Než se ale smíříte s rozsudkem a navždy vsunete do bot nepohodlné vložky, zadržte. Možná je všechno trochu jinak.

muž a žena v barefoot botách jdou po lesní cestě

Možná ani vy nemáte ploché nohy. Jen jsou uvězněné a nespokojené.

Kolik typů klenby vlastně máme?

Běžně se setkáte s rozdělením na podélnou a příčnou klenbu. Ve skutečnosti si ale představte spíš jednu souvislou klenbu, která má nezaměnitelnou funkci. Stará se o pružení – díky ní došlapujeme měkce a neubližujeme si s každým došlapem.

Nožní klenba je přirozená věc. Za její tvar a funkci zodpovídají tři složky: Kosti, svaly a mozek. Říkáte si: Cože, mozek? No ano. Kosti vytváří klenbu svým klínovitým tvarem. Svaly nastavují klenbu svým tahem. A právě o tahu svalů rozhoduje mozek.

Když mozek neví, že máte chodidla

Potíž je, že mozek dokáže ovládat jen to, o čem ví. Byl by ovládal i svaly chodidla, ale my lidé jsme ho to odnaučili. Od malička nosíme tvrdé, úzké boty, které neodpovídají tvaru našeho chodidla. Svaly na sešněrovaném chodidle ochabují a mozek časem dostane jasnou zprávu: „Tady nemá smysl se snažit.“

Vytvoří si tak nový pohybový program – nový způsob, jak chodit, stát, pohybovat se.

Bosá noha se drží prsty okraje židle.

Mozek dokáže svaly na nohou ovládat velmi precizně. Pokud mu to dovolíme.

A jak tedy vzniká „plochá noha“?

Jak uvádí zakladatel Ahinsa shoes, fyzioterapeut Lukáš Klimpera: „Lidé často přicházejí k fyzioterapeutovi nebo ortopedovi s tím, že mají ploché nohy. V 70 % případů mají ale vbočené kotníky.“

Kyčle, kolena, kotníky i samotná chodidla by měly být v jedné linii. Jakmile se kotník „propadne“ směrem dovnitř, způsobí „propadnutí“ podélné klenby. Ve skutečnosti ale není potíž v samotné klenbě. Jakmile nastavíte kotník do správné polohy, klenba se obnoví.

centrovaný kotník vs. propadlý kotník

Jak poznáte, že máte ve skutečnosti klenbu v pořádku? Srovnejte kotník – a klenba se obnoví.

Za toto zhroucení kotníku často mohou – chvíle napětí – ano, opět nevhodné boty. Pokud se obouváte do bot, které zmáčknou vaše prsty, ztrácíte oporu. Noha není stabilizovaná a pod hmotností těla se bortí v kotníku dovnitř. Výsledek se může promítnout do celého těla. Projeví se bolestmi kolen, kyčlí, zad, krční páteře nebo hlavy.

Příčnou klenbu tvoří prsty

A jak je to s příčnou klenbou? Tu přirozeně vytváří prstové klouby, kdykoliv se aktivují. Jen zkuste prsty na nohou roztáhnout a potom stáhnout v pěst. Vidíte? Klenba se tvoří. 

Potíže s propadlou příčnou klenbou tedy opět často netkví v klenbě samotné. Pokud nohy od dětství svazujete do klasických bot, připravujete se o sílu prstů. Ty ochabují, nepracují. Jak by se tedy mohla vytvořit klenba?

žena zvadá bosou nohou kapesník

Příčnou klenbu tvoří aktivní prsty.

Plochá noha není vždy špatně

Možná ale toto není váš případ. Chodíte zdravě ve zdravých botách, vaše kotníky jsou centrované s celou nohou a prsty se zapojují. Přesto vaše stopa na pláži vypadá jako ovál. Co teď?

Plochý otisk nohy nemusí nutně znamenat, že je něco špatně. Zásadní je funkce klenby, ne její tvar.

Lukáš Klimpera uvádí příklad ze své praxe fyzioterapeuta: „Měl jsem pacienta, který měl při vyšetření na podoskopu zespodu plné plochonoží, ale při vyšetření shora byla noha krásně tvarována a klenba velmi pěkně nastavená a funkční. Pacient profesionálně chodil po slackline a jeho noha se natolik obalila svaly, že v místě, kde máme běžně klenutí, byla mohutná svalovina.“

Nejste si jistí, jestli jsou vaše chodidla v pořádku? Nebo vám způsobují potíže a bolesti? Zajděte si k fyzioterapeutovi, který vám s jistotou poví, kde je problém a jak ho řešit.

Nečekejte zázrak od vložek

Řada ortopedů stále řeší ploché nohy jednoduchým, ale nefunkčním řešením: Předepíše ortopedické vložky. Vy si je vložíte do bot a očekáváte zázrak. Ten ale nepřichází. Proč?

Protože nastavit klenbu pasivně nestačí. Jakmile boty zujete, slabá noha se opět zhroutí. Pro skutečně zdravé nastavení klenby ji potřebujete aktivovat a posílit. Co vám k tomu pomůže?

  • Pravidelné cvičení
  • Zdravá chůze ve správných botách

Cvičení se budeme věnovat v některém z dalších článků. Některá cvičení pro aktivaci chodidla ale najdete v e-booku Krok za krokem ke zdravé chůzi.

žena v červených barefoot balerínkách jde do schodů

Nejzdravější cvičení na ploché nohy je chůze. Musíte ale obout správné zdravé boty.

Podle Lukáše Klimpery vám ortopedická vložka může pomoct, nesmíte ale spoléhat jen na ni: „Pokud opravdu cvičíte, stélka může být nápomocná, protože vás navede. Ale měla by být používána v botě, která umožní vaší noze plně fungovat.“

Tip na čtení: Jak na zdravou chůzi? 5+ tipů od fyzioterapeutů

Dobré boty jsou ty, které vás osvobodí

A co jsou tedy ty správné boty? Ty, ve kterých můžete chodit stejně jako bosky. Musí mít tyto vlastnosti:

  • široká špička, která osvobodí prsty
  • pružná a tenká podrážka, přes kterou noha vnímá
  • pružné materiály celé boty, aby se přizpůsobila vaší chůzi
  • nízká hmotnost, aby vás boty nezatěžovaly

Žena vyhazuje do vzduchu lehké barefoot polobotky

Správné boty jsou lehké, prostorné a pružné.

Jednoduše: Běžné tenisky to nejsou. A už vůbec ne lodičky nebo úzké polobotky. Jestli nosíte takové boty, nemusí vám pomoci ani denní cvičení. Když totiž cvičíte a potom obujete tyto boty, svou nohu „vypnete“. Mozek stále nevnímá potřebné svaly a neumí je nastavit.

Naučte svou nohu vnímat

Proto začněte na začátku. Choďte bosky po měkkém povrchu. Vnímejte svět pod sebou. Pořiďte si boty, které vás osvobodí, a především se soustřeďte na zdravou chůzi. Rádi vás ji naučíme v e-booku Krok za krokem ke zdravé chůzi.

Možná ani vy – tak jako 70 % pacientů fyzioterapeutů – nemáte ploché nohy. Jen jste si za roky chůze v úzkých botách odvykli je správně zapojovat a aktivovat tak přirozenou klenbu.

Osvoboďte své nohy. Najděte své zdravé boty a objevte kouzlo přirozené chůze.

Stáhněte si e-book zdarma a vycvičte si klenbu jako z učebnice

Ploché nohy i vbočený kotník můžete spravit, stačí správně cvičit. Jednoduchá cvičení pro vás fyzioterapeut Lukáš Klimpera nachystal do e-booku Spokojené nohy: Nejčastější potíže nohou a jak je řešit.

Další zajímavé články