Radim Paluš - Fotograf

Radime, fotografii se věnuješ mnoho let, jak to všechno začalo? Kdo tě k fotce přivedl, nebo ses tam prostě našel?

Začalo to velmi prostě. Na gymnáziu jsme měli jednu školní výpravu do Španělska a táta mi s sebou půjčil foťák (celkem obyčejný kompakt) a dal mi k tomu několik černobílých filmů. V rámci tohoto výletu jsem zjistil, že mě focení neuvěřitelně baví a že mi to přináší nový rozměr do života. Tenkrát jsem to moc neuměl pojmenovat, ale jsou to chvíle koncentrace, objevování krásy tam, kde by ji člověk jinak nehledal, a hlavně mnohem větší bdělost díky hledání pěkných záběrů. Je to určitá obdoba naslouchání, akorát že s využitím zraku.

Ale zpět k výletu do Španělska. Když jsem se vrátil, měl jsem z fotek velkou radost a táta mi pak domluvil schůzku se svým kamarádem, vynikajícím fotografem Stanislavem Tůmou, a ten mě naučil základy focení, práce se zrcadlovkou, naučil mě vyvolávat filmy a zvětšovat fotky a pomohl mi s výběrem první zrcadlovky. Standa už bohužel nežije. Byl to vynikající fotograf a moc milý člověk.

Pak přišlo mnoho let, kdy mě nešlo mimo domov potkat bez foťáku. Když se dneska zamyslím nad tou hromadou fotek, co jsem nafotil, tak bych asi potřeboval jeden další život na to, abych si je všechny prohlédl. Tak je to zároveň k zamyšlení pro všechny, kdo trochu víc fotí. Ale stejně mě to baví a dělám těch fotek víc, než asi dává smysl. Ale jak jsem řekl, je to i určité cvičení. Focení je samo o sobě naplňující, i kdyby ty fotky člověk potom už neviděl. Ale když se nějaká fotka povede, tak je to radost. A když se o ni lze podělit s někým dalším, tak je to ještě větší radost...
Jinak jsem v podstatě už v půlce gymnázia věděl, že chci jít na FAMU, a tam jsem strávil 6 let na katedře kamery. Pak jsem nějakou dobu dělal pro Českou televizi a následně se vydal na volnou nohu, kde jsem prozatím zůstal.

finalmalé

Pro Ahinsa shoes® jsi natáčel i několik videí, musím poznamenat, že jsou na skvělé úrovni, jak se ti s Ahinsa shoes® spolupracovalo? A jak se dá zvládnout vše od návrhu přes produkci po realizaci - kde bereš inspiraci?

S Ahinsa shoes se mi spolupracovalo báječně. Dostal jsem dost prostoru pro vlastní kreativitu a integrace nápadů Ahinsa shoes a mých nápadů byla naprosto přirozená. Kéž by bylo takových klientů více!
A jak se dá zvládnout celý proces realizace? Za prvé bych řekl, že je vše rukou Božích a člověk je jen nástrojem - někdy lepším, někdy horším, ale stejně nástrojem. A má hlavní inspirace tkví převážně v tom odevzdání se. Aby mi přišla inspirace, tak potřebuji v první fázi hlavně klid, jógu, meditaci… A pro rozvoj té inspirace si rád popovídám s lidmi, kterých se to týká, tedy s klientem.
Jiní tvůrci mě samozřejmě také inspirují, ale po pravdě nemám moc času někoho sledovat.
Z technického hlediska je mnoho lidí, kteří mě něco naučili, a jsem jim za to vděčný. Ale vyjmenovávat je nebudu, protože by to byl příliš dlouhý seznam.


Prozraď nám trochu víc ze své profese, co sám považuješ při své práci za nejtěžší a co naopak naprosto miluješ?

Nevím, jestli je něco nejtěžší. Možná bych řekl nejhorší, a to je, když si lidé nesednou a neporozumí si. Nechápu moc klienty, kteří si mě najmou a má práce se jim nelíbí a chtějí to jinak. To je, jako kdyby si muž vybral ženu, která mu vůbec nesedí a snažil by se ji předělat. A z toho plyne to, co mám nejraději a to je to, když mám svobodu nechat plynout nápady, jak přichází a mám pak i svobodu je zrealizovat. Nejsem nějak extra upjatý, abych v rámci toho nesnesl nějaké korekce. Nejhorší jsou nekonečné předělávky, kdy třeba z původního konceptu nezůstane skoro nic a výsledek pak nemusí vůbec dávat smysl, což jsem už párkrát zakusil a práce byla utrpením jak pro mě, tak i pro klienta. A tak jsem rád, že jsem s Ahinsa shoes mohl zažít tu nejlepší variantu :)

Děkujeme, i pro nás byla radost vidět tě při práci 

IMG_20190529_160645

Jsou i při tvorbě videí a fotek nějaké trendy? Jak si udržuješ přehled, co se nejvíc nosí, a kam myslíš, že se vývoj bude ubírat dál. Teď jsou hodně populární rádoby amatérská videa a fotky ve stylu instagram, které však vytváří profesionální tým ve studiu, co o tom soudíš.

Trendy určitě jsou, a to ve všem. Přehled si cíleně neudržuji. Cíleně zůstávám sám sebou. Kdo se snaží být někým jiným, bude vždy jen napodobeninou a ta nikdy není dost dobrá. Každý, kdo je sám sebou, je výjimečný. Neznamená to ale, že je někdo lepší, než kdokoliv druhý. Člověk by měl hledat kým skutečně je - vybrousit ten svůj kámen z podoby hroudy do podoby vyleštěného, blýskajícího se kamene. A pak je jedno, jestli je to živec nebo diamant. Obojí je úžasné.

A zpět k otázkám. Kam se bude vývoj ubírat? Jisté je to, že to, co je módní, pomine. Tak to bylo vždy. A co je řemeslo, tak se udrží. Mnoho klientů sází na jistotu a chtějí jakýsi standard a žádné výstřelky. Takových je hodně a podle mě budou i nadále. Jistota je v tom, aby člověk uměl dobře dělat své řemeslo - ať je jakékoliv. Móda je pomíjivá a mně je celkem jedno, jestli se jí držím nebo ne. Když si klient řekne, že to chce nějak, tak to tak dostane. Dobrý řemeslník by se měl snažit si poradit se vším. Jestli něco nemusím, tak jsou to dekadentní útvary, jako když se za umění vydávají ošklivé či perverzní věci. A takových se v současné době objevuje poměrně dost.
A tak ve všech odvětvích umění vzniká spousta krásných věcí, za druhé pak spousta výtvorů, které vznikly hlavně za účelem, aby se umělec uživil (což neznamená, že takto nemohou vzniknout hodnotné věci), a za třetí jsou to ty dekadentní výtvory, kde by bylo lepší, kdyby vůbec nevznikly. Na toto téma jsem se rozepsal už ve své diplomové práci, aby si umělci uvědomili, co vlastně prezentují. Podle mě má umělec velkou odpovědnost, protože to, co prezentuje, nějakým způsobem ovlivňuje duševní stav lidí, kteří se na to koukají nebo to v případě hudby poslouchají. Podle mě může silně negativní umělecké dílo člověka duševně poškodit a pozitivní dílo může člověka povznést a obohatit.
A k otázce amatérských videí. Ta nejsou ničím novým. Je to zkrátka jeden z výrazových prostředků, který se používá už docela dlouho. Už asi před dvanácti lety to po mě chtěl jeden režisér a točil jsem rozklepané záběry. A to už se to používalo delší dobu.

A na závěr něco o tobě. Vidím, že nosíš Ahinsa shoes® :-) To nás těší. Proč sis je vybral a doporučil bys je dál?

Já nevím, jestli jsem si je vybral nebo jestli si ony vybraly mě :-D Po pravdě - už na gymnáziu jsem objevil nějaké boty se širokou špičkou a moc se mi líbily. Akorát že bylo jen pár skejťáckých modelů tohoto druhu a nic víc. Když se objevily Ahinsa shoes se širokou špičkou, tak jsem zajásal. V té době jsem neměl o barefoot ani potuchy. Byl jsem mezi prvními zákazníky a měl jsem skoro všechny generace Ahinsa shoes a musím říci, že prodělaly obrovský vývoj. Současná kvalita provedení je opravdu špičková a designově jsou podle mě velmi povedené. Osobně bych na botách Ahinsa shoes nejvíce vychválil design, lehkost, prostor pro prsty (což pro mě znamená i pohodlí) a kvalitu zpracování (bez priorit v pořadí). Jak jsem si zvykl na prostor pro prsty, tak jsem musel odepsat mnohé boty jiných výrobců, které jsem měl z dřívějška, a už se k úzké špičce nechci vracet.
A jestli bych je doporučil… no, to už snad ani nemusím říkat…

Mimochodem, jestli mi něco dělá radost, tak je to možnost dělat reklamu výrobku, který mám opravdu rád. A v tomto případě si tu radost mohu dopřávat!

Radime, děkujeme za velmi příjemný rozhovor. Pro mnohé může být i velkou inspirací.

Další informace o Radimově práci můžete najít na jeho profesním webu.


info@ahinsashoes.com

© Ahinsa shoes : healthy | vegan | fair 

Internetové stránky Ahinsashoes.cz využívají cookies za účelem zlepšení kvality a zajištění plné funkčnosti. Pokračováním procházení webu souhlasíte s jejich používáním (více informací). Souhlasím !