Moje chůze vychází z chodidla - co dál?

Gratulujeme, jste na skvělé cestě! Správně má krok vycházet právě z chodidel, resp. z prstů. Většina lidí však chodí nepřirozeně a jejich chůze vychází spíše z kyčlí, pánve nebo stehen. To pak způsobuje nejrůznější potíže s pohybovým aparátem. Vy ale správně začínáte krok odrazem od prstů nohou. Druhá část naší letní výzvy pro vás proto bude jednoduchá:

Choďte chvíli s rukama v bok

Můžete se to zdát banální, ale jde o jednoduchý způsob, jak zkontrolovat, že neztrácíte sílu odrazu. Často se totiž od prstů odrazíme, ale pak například zvedneme bok a tím část této síly ztratíme. Pokud udržíme oblast pánve a beder stabilní, síla se naplno přenese do trupu a my tak neztrácíme výkon. Výrazně tím můžeme zlepšit funkci hlubokých břišních svalů, pánevního dna, dechu….

Položte si proto ruce na pánevní kosti a sledujte, co dělá vaše pánev při chůzi. Houpe se? Zkuste ji vědomě stabilizovat - zpomalte a zjemněte chůzi, zkuste si jednou rukou zepředu podržet a zpevnit bříško a druhou rukou záda, a vnimejte přenášení energie z chodidel do stabilizované pánve. Jakmile si tento vzorec zafixujete v pomalém pohybu, můžete zvyšovat rychlost chůze. Doporučujeme zkusit si to i před zrcadlem - trup by měl při chůzi zůstat stabilní a napřímený.

Pokud vaše pánev horizontálně “pluje” bez výrazných houpavých pohybů, nezbývá, než vám poblahopřát a pozvat vás ke třetí části výzvy, která vás čeká příští týden. Budeme se věnovat došlapu ;)