Lékaři a fyzioterapeuté o barefoot

MUDr. Tomáš Dědič

Proč jsem se začal zajímat o barefoot? Hlavní inciátor byla moje žena Lucie Dědičová, která je instruktorkou pilates, zdravého posilování a port de bras a patří k nadšencům tzv. zdravého pohybu. Nyní ji nejvíce inspiruje fyzioterapeutický přístup k tělu. Asi před rokem se začala více zajímat o chodidla, jejich význam při cvičení a běžném pohybu, potažmo při chůzi. Když mi o tom říkala, tak já jsem nad tím jen mávnul rukou a řekl jsem si, k čemu to tak může být dobré. Nicméně pak jsme se dostali k barefoot botám a začali se více o tento koncept zajímat. Zanedlouho jsem si koupil svoje první barefoot boty. První dny jsem měl pocit, že mne pálí chodidla a že si nějak víc uvědomuji teplotu podlahy. Následně jsem přesvědčil i ženu, aby si koupila svoje první barefoot boty, pak jsme tomu nějak propadli celá rodina a koupili jsme tyto boty i dětem. Je pravda, že to není levná záležitost, což zpočátku byl jeden z důvodů, proč jsme si nechtěli barefoot boty koupit. Problém je, že nyní si již nemohu vzít svoji starou obuv, jelikož mě tlačí a necítím se v ní dobře, ach jo...
Jelikož jsem nejen manžel a táta od rodiny, ale i dětský lékař, tak jsem zjistil, že řada mých malých pacientů má problémy s plochými nohami či vpáčenými kotniky. Nyní už vím nebo začínám vědět, že i já mohu těmto malým pacientům pomoct tím, že při preventivních prohlídkách se snažím hovořit s rodiči o problematice plochých nohou. O tom jakou obuv by měli volit, například že boty, které nosí jejich dítě nejsou úplně vhodné, že existují barefoot boty. Pokud by nechtěli investovat do barefoot bot, tak že existuje možnost posilování svalů chodidla, že v létě by měli nechat svoje děti chodit bez bot a maximálně zvyšovali citlivost svých chodidel. Nelíbí se mi, dovolte mi říct, zpátečnický pohled na problematiku plochých nohou, a to vložit do své obuvi super tvrdou ortopedickou vložku a zázraku děj se. Byl bych moc rád, kdyby se pohled na tuto problematiku změnil či alespoň nebyl jednostranný.

Mgr. Eliška Hovorková

Přechod od běžných bot k chození naboso nebo v barefoot botách je pro mě takovým několikanásobným vystoupením z krabičky.

Nejprve zujeme krabičky, které jsme dosud nosili na nohách a začneme chodit naboso. Je to změna, postupně se znovu učíme objevovat vlastní nohy, ale po nějakém čase tomu přijdeme na chuť.

Chceme dopřát našim nohám co nejvíc zážitků, které nám scházejí na rovné podlaze, proto vyjdeme z našich cihlových a betonových krabiček a procházíme se po louce nebo v lese. Přes kamínky, klacky, šišky, v trávě nebo v blátě.

A při procházkách nebo běhání v lese třeba na chvíli vystoupíme z té pomyslné krabičky, kterou máme v hlavě, a podíváme se na sebe jinak. Popřemýšlíme, které zažité pohybové stereotypy nám už nevyhovují, jak dopřát víc vjemů a zážitků nejen svým nohám, ale celému tělu.

Protože od nohou to začíná...

Mgr. Blanka Šarlota Jurková

Věřím, že v životě je rozhled velmi potřebný pro další kroky v něm a je naprosto úžasná věc tento pohled dopřát i nohám, nechat je též se rozhlížet.

Je opravdu osvěžující vyrazit si bos, či v barefootové obuvi a vnímat naplno své okolí i hmatem nohou. Jde o jakýsi styl života, o splynuti s přírodou a porozumění okolí na další úrovni. Stačí jen chtít, když člověk chce, může zkusit cokoliv, i třeba se vyzout a proste se projít, zakusit ten pocit.

Není nutné měnit všechny zaběhnuté zvyky okamžitě, změna dlouhodobějšího charakteru může vniknout právě i jen z pouhé zvědavosti. Pak už jen člověk může pozorovat, co vše mu tato chůze přinese.

Nohy, které jsou svou rozlohou velké sotva pár čtverečných centimetrů a přesto nás udržují v neustálém mumraji života a bytí, považuji za jakési know-how i ve své praxi.

Starat se o své nožky můžeme začít třeba teď…

Mgr. Lucie Kinclová, Ph.D.

V literatuře se setkáváme stále častěji s významem zdravé nohy pro správnou funkci celého pohybového aparátu. Bohužel stav nohou dnešního civilizovaného světa není dobrý. Z dokonalého nástroje s úžasnými mechanismy se staly nohy slabým, dysfunkčním a často deformovaným článkem našeho pohybového systému. Přitom nohy jsou rozhodujícím systémem posturální stabilizace a lokomoce.

Já sama jsem se setkala s bosou chůzí před pěti lety. Při zkoumání dostupné literatury v rámci mého doktorského studia jsem zjistila, že většina světových vědeckých výzkumů věnujících se bosé chůzi dokládá výrazně pozitivní zdravotní efekt bosé chůze oproti negativním vlivům nošení obuvi. A benefity bosé chůze jsem si potvrdila i prakticky během mého výzkumu, který se zabýval léčbou dětské ploché nohy. A nejsou to jen pozitiva u dětí. Na aktivitu svalstva nohy reaguje i bránice a hrudník změnou postavení a dýchání (Čumpelík, Kolář, 2009, MRI studie). Ve své funkci je postavení plosky nohy úzce spjato i s pánevním dnem (Paoletti, 2009). Terapii bosou chůzí tak můžeme využít v rámci léčby chronických bolestí zad, nebo i u dysfunkce v oblasti pánve (stresová inkontinence, funkční sterilita žen atd.).

A samozřejmě má bosá chůze nezanedbatelný vliv na naši psychiku. Velmi se mi líbí článek Erskiena (2009), který uvádí, že když jste bosí, svět kolem vás se změní. Když jste bosí, cítíte se spojeni se zemí a s ostatními lidmi a vše se zpomalí. Naopak boty nás od země i od lidí izolují. Můžeme v nich více spěchat a stresovat se. Když budete chodit naboso, budete se pohybovat jako dítě - hravě a citlivě, zároveň ale účelně a sebevědomě.

Tím, že naše nohy nejsou zvyklé pracovat naboso, případně jsou již ve špatném postavení (např. hyperpronační syndrom nohy, hallux valgus, přetížené předonoží atd.) je vhodné barefootovou chůzi konzultovat, tak aby pro vás byla opravdu zdravým přínosem. Na konzultaci se naučíte správnému postavení chodidla a celého těla, práci s prstci, správnou techniku zatížení chodidla. A aby klenba nohy při chůzi tlumila a pružila tak akorát, ale zároveň byla noha i silnou pákou, která vás posune tam, kam jen budete chtít:-)

Bc. Lukáš Klimpera

Správná technika bosé chůze může mít mnoho zdravotních benefitů, jako například stimulaci mozkových center, aktivaci dlouhých svalových řetězců procházejících celým tělem a také tzv. hlubokého stabilizačního systému, udržování optimálního rozsahu kloubní pohyblivosti, ...

Může mít pozitivní vliv na funkci pánevního dna, dechovou mechaniku, … dokonce i na naši dobrou náladu i psychický stav obecně !!

Může být prevencí mnoha možných potíží artrotického či cévního charakteru, může snížit riziko úrazu, zlepšit rovnováhu a kordinaci, výkonnost …

...ale je to vždy jen na nás, jakým způsobem chodíme :) Bosá chůze nemusí být vhodná pro každého - existují situace, místa a diagnózy, které bosou chůzi vylučují... ale její benefity jsou fantastické :)


Lékaři a Fyzioterapeuté o Ahinsa Shoes®

Mgr. Ludmila Dítětová


Boty Ahinsa dovolují vaší noze přirozený pohyb díky dostatečnému prostoru pro prstce. Tenká a flexibilní podrážka zase umožní optimální vnímání podložky chodidlem a tím kvalitní nastavení celého těla..VÍCE >>

MUDr. Hana Bořecká


...přední části chodidla poskytují velkorysý prostor, který je nezbytný pro správné nastavení prstů a od kterého se zároveň odvíjí i postavení celého těla...VÍCE >>

MUDr. Ivana Sivková


...prsty a celé chodidlo má naozaj priestor “prácu” pri chôdzi. Na prvý pohľad pôsobia vizuálne naozaj veľmi široko, ale veľmi rýchlo som si na to zvykla a dostala som aj veľa komplimentov na tieto krásne balerínky...VÍCE >>

Reference

co říkají naši zákazníci ?

Novinky e-mailem: slevy, akce, inspirace

s
Odesláním e-mailu souhlasíte s našimi podmínkami

   

Komfortní "ComFort" obuv

...navrženy fyzioterapeuty pro Váš zdravý a přirozený pohyb a zároveň maximální pohodlí ...

Barefoot boty / bosé boty / naboso

...je speciální kategorie obuvi konstruovaná tak, aby v ní mohly Vaše nohy fungovat co nejvíce jako naboso. Barefoot boty jsou lehké, flexibilní, s plným prostorem pro prsty a nemají žádný podpatek. Svoboda a radost pro Vaše nohy. Co více si přát?

Internetové stránky Ahinsashoes.cz využívají cookies za účelem zlepšení kvality a zajištění plné funkčnosti. Pokračováním procházení webu souhlasíte s jejich používáním (více informací). Souhlasím !